Jste zde

Domů

Pitztal v kostce

Pitztálský ledovec

Divoce romantické údolí Pitztal se nachází asi 70 km od Innsbrucku, hlavního města Tyrolska.

Díky mnoha nenáročným sjezdovkám je jednou z nejoblíbenějších destinací pro zimní rodinnou dovolenou v této rakouské spolkové zemi. Využívají ji i mnohé lyžařské hvězdy a národní reprezentační týmy k přípravě na mistrovství světa v alpském lyžování.

Pro zimní návštěvníky jsou připraveny tři lyžařské areály s vynikajícími sjezdovkami.

Oblast ledovce Pitztal (1 740 – 3 440 m) láká svým fantastickým horským panorama a vrcholem Wildspitze (3 768 m), nejvyšší horou Tyrolska. Lyžařský areál nabízí 75 hektarů upravených sjezdových tratí, z toho je 4,4 km značeno modře, 13,5 km červeně a 5 km černě, a také 10 km běžkařských stop.

Vysoká poloha ledovce zaručuje absolutní jistotu sněhu, zatímco ostatní pitztalská lyžařská střediska musí používat různá sněhová děla. Více než tři kilometry dlouhá lanovka v tunelu, "Pitz Express", vyveze lyžaře z údolní stanice v Mittelbergu během několika minut nahoru. Odtud vás zase dopraví lanovka "Pitz Panoramabahn", nejvyšší lanovka v Evropě, do výšky 3 440 metrů.

Lyžařský areál Hochzeiger (1 450 – 2 450 m) na začátku údolí nabízí sjezdovky všech stupňů obtížnosti, a je tak proto ideální především pro rodiny s dětmi. Začátečníci ocení především široké a slunné svahy Sechszeigeru. V prostoru kolem lyžařského vleku Zollberglift a lanovky Rotmoosbahn jsou svahy s hlubokým sněhem a s „boulemi“. Celkem zde na vás čeká 45 km sjezdových tratí (12 km modrých, 25 km červených, 8 km černých a 8 km neupravovaných lyžařských tras). Nahoru vás vyveze 9 vleků a lanovek, které se většinou nacházejí v otevřeném a terénu, téměř bez stromů.

Lyžařský areál Rifflsee (1 600 – 2 800 m), ve vnitřním Pitztalu má 21 km sjezdových tratí (6 km modrých, 11 km červených a 4 km černých). Populární je také 6 kilometrů dlouhá výšková běžkařská trasa kolem jezera Rifflsee (2 250 m.n.m.). Na tento nenáročný okruh, na kterém leží sníh až do poloviny dubna, se dostanete lanovkou Rifflseebahn.

Snowboardisté budou určitě nadšeni ze snowparku, který je rozdělen do tří částí. Najdete v něm raily, kickery a různé skoky, v poslední části pak čekají největší tably pro odvážné a dlouhé skoky. To všechno ještě doplňují náročné vlny a halfpipe. Připraven je také boardercrossový park a neupravované lyžařské terény v okolí ledovce.

Dolů z hor přes zasněžené lesy se ale můžete vydat také po 6 km dlouhé sáňkařské dráze, která je skvělou zábavou pro malé i velké. Trasa je dokonce uměle osvětlená a tedy sjízdná i večer za tmy! Pro ty nejmenší je v údolí připraven oblíbený dětský park.

Sportovní alternativu k lyžování a snowboardingu nabízí lezení po ledu na tzv. Big Benu, 30 m vysoké ledové věži vedle dolní stanice lanovky Rifflseebahn. Vyzkoušet můžete také bruslení a curling.

Dvě restaurace v nadmořské výšce 2 840 metrů potěší nejen „prázdné žaludky“, ale také váš zrak díky zdánlivě nekonečnému výhledu na hory v tyrolských Alpách. Horské restaurace Zeigerrestaurant a Tanzalm charakterizují také místní speciality, prostorná sluneční terasa a ápres-ski atmosféra. Noc můžete zakončit v jednom z malebných a útulných hostinců v údolí nebo v nočním klubu v Hexenkessl v St. Leonhardu.

Městečka na začátku údolí Pitztal jsou malá a přehledná. Hlavním místem je Wenns (982 m.n.m.), které se nachází na náhorní plošině a s lyžařským střediskem Hochzeiger je dokonale spojeno skibusem zdarma. Vzhledem k rostoucími počtu návštěvníků v posledních letech se zde neustále modernizuje infrastruktura a rozšiřuje sportovní nabídka. Vznikají nové hotely, ale i přes ty všechny změny si obec stále zachovává kouzlo horské vesnice.

Pitztal na Facebooku